Projekt Manufaktura Sztuki Capoeira narodził się w październiku 2013 roku. Jako łódzka sekcja Associação de Capoeira Mestre Bimba zostaliśmy oficjalnie przyjęci do grona „alunos” przez Mestre Bamba – z dużą pomocą naszej przyjaciółki Bolachy – Ani Smusz.

Zdecydowana większość z nas stawiała swoje pierwsze kroki w capoeira w grupie UNICAR, która nieprzerwanie od 2003 roku funkcjonuje w Polsce pod przewodnictwem Adama Faby. Niektórzy z nas pamiętają jeszcze zamierzchłe czasy, gdy w Łodzi istniały bardziej „undergroundowe” szkoły capoeira, które pomimo swojego uroku nie były oficjalnie w żadnych strukturach.

Na kolektyw MSC lub też ACMB Łódź składa się grupa zapaleńców, którzy postanowili stworzyć wspólnymi siłami miejsce w Łodzi, które nie będzie kolejną szkołą sztuk walki, ale miejscem wypełnionym po brzegi Capoeira z Salvador da Bahia oraz klimatem Brazylii.

Droga do powstania MSC była długa i kręta. Nieraz sprzeczaliśmy się i traciliśmy nadzieję, lecz mimo niesprzyjających warunków w jakich było nam kreować nowy wizerunek, daliśmy radę dzięki wzajemnej sympatii i wyrozumiałości.

Każdy z nas zajmuje się prywatnie i zawodowo czymś innym, lecz przy tworzeniu takiego miejsca wymagana jest wiedza i doświadczenie z różnych dziedzin życia. I tak jak trzon grupy stanowimy My – Capoeiristas, tak tym, co spaja ten fundament jest nasza wspólna pasja – Capoeira.

Każdy z osobna miał bardzo istotny wkład i na pewno brakowałoby nam czegoś w życiu, gdyby to miejsce nigdy nie powstało. Dziękujemy wszystkim i każdemu z osobna za cały wysiłek jaki został włożony w to wspaniałe miejsce i choć brzmi to jak pożegnanie, jest czymś zupełnie odwrotnym. Jest zaproszeniem, zaproszeniem do przygody w miejscu zwanym Manufaktura Sztuki Capoeira.